Το 1ο Δίκτυο Δυτικής Μακεδονίας της Διεύθυνσης
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Φλώρινας συστάθηκε με την
2005-12-06-Γ7-137996 Υ. Α.
του ΥΠ.Ε.Π.Θ. και απαρτίσθηκε από το 2ο ΤΕΕ Φλώρινας,
το Γυμνάσιο Κλεινών, το Γυμνάσιο Λαιμού, το Γυμνάσιο Βεύης και
το Γυμνάσιο Φιλώτα.
Τα 5 σχολεία εξεδήλωσαν ενδιαφέρον για την υλοποίηση
προγραμμάτων συμβουλευτικής κα επαγγελματικού προσανατολισμού
στην διάρκεια του διδακτικού έτους 2005-06.
Μέσα από τα πρακτικά των τριών συναντήσεων που
πραγματοποίησαν οι συντελεστές του δικτύου μπορείτε να δείτε
την πορεία υλοποίησης του προγράμματος:
Οι συντελεστές (μαθητές και καθηγητές) που
αποτέλεσαν το δίκτυο ήταν οι παρακάτω:
Συντονιστής Δικτύου: Καλυβιάνος
Αλκιβιάδης
Ιδιότητα: Ειδικός Πληροφόρησης και Τεκμηρίωσης του ΚΕΣΥΠ
Φλώρινας
Κλάδου ΠΕ03 (Μαθηματικών)
Σύμβουλος Δικτύου: Πεπελίδης Σταύρος
Ιδιότητα: Σύμβουλος ΣΕΠ – Υπεύθυνος ΚΕΣΥΠ Φλώρινας
Κλάδου ΠΕ 17 (Ηλεκτρολόγων)
Οικονομικός Διαχειριστής: Παπαχαρίσης
Σπύρος
Ιδιότητα: Υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ Αμμοχωρίου
Κλάδου ΠΕ:18 (Μηχ. Ε.Ν.
Συντελεστές Σχολικών
Μονάδων:
Επιμέρους θεματική συνιστώσα:
«Οι
Ασχολίες του χθες, Επαγγέλματα του Σήμερα»
Εκπρόσωπος Μαθητών/τριών: Καρατζούλη Αγάπη
Μαθητές/τριες:
Βράντση Μελπομένη, Καζάκη Βασιλική, Καραντζούλη Αγάπη, Κρέσπη
Ελένη, Μπαναμπάκη Ιωάννα, Νόβα Μαρίνα, Σαββάκη Σωτηρία,
Σπασόπουλος Δημήτριος, Ταλιόπουλος Ιωσήφ, Τσομπανόπουλος
Ιωάννης.
Επιμέρους θεματική συνιστώσα:
«Παραδοσιακά
τραγούδια - Τέχνες και ασχολίες
έτσι όπως αυτές αναπτύσσονται στην περιοχή της Φλώρινας
και έχουν αναφορά στην επαγγελματική και εργασιακή σχέση»
Εκπρόσωπος Μαθητών/τριών: Λιασόπουλος Νικόλαος
Μαθητές/τριες:
Λιασόπουλος Νικόλαος, Σερίδης Βασίλειος, Σίση Γεωργία,
Μιχαηλίδου Αλίκη, Ρούντος Παντελής, Σοβιτσλή Ιωάννα, Τάντσης
Πέτρος, Τσιγκόπουλος Χρήστος, Τσορλίνη Νίκη, Κύρου Αθανάσιος,
Κωτσοπούλου Αρετή.
Επιμέρους θεματική συνιστώσα:
«Τα
παραδοσιακά επαγγέλματα της περιοχής μας
και οι προοπτικές ανάπτυξης του τόπου μας»
Εκπρόσωπος Μαθητών/τριών: Στεργίου Ελευθερία
Μαθητές/τριες:
Αργύρη Ανέστης, Γιάγκος Μιχάλης, Καπουράνη Ελένη, Κούρτζου
Σοφία, Πιτούλη Μαρία, Στεργίου Ελευθερία.
Επιμέρους θεματική συνιστώσα:
«Ασφάλεια και υγιεινή στους χώρους εργασίας»
Εκπρόσωπος Μαθητών/τριών: Ταφάκη Ειρήνη
Μαθητές/τριες:
Αδαμίδου Βασιλεία, Αρβανιτάκη Αλεξάνδρα, Γεωργούση Λαμπρινή,
Δεμερτζίδου Σοφία, Καραβυτινιά Μαρία, Κουρεπαρασίδου Σουμέλα,
Ματιτζή Γεωργία, Ταφάκη Ειρήνη.
Επιμέρους θεματική συνιστώσα:
«Κοινωνικοοικονομική
κατάσταση - Ανεργία νομού Φλώρινας»
Εκπρόσωπος Μαθητών/τριών: Τάνος Βασίλειος
Μαθητές/τριες:
Ονοματεπώνυμα: Κωνσταντινόπουλος Δημήτριος, Γαζέας Χρήστος,
Στεφόπουλος Γεώργιος, Τσιλιγκαρίδης Μιχάλης, Τάνος Βασίλειος,
Μίσσιας Δημήτριος