ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ

ΠΡΑΚΤΙΚΑ 2ης ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Θέμα: Εισήγηση και οριστικοποίηση αρχικού προϋπολογισμού, οριστικοποίηση ημερομηνιών 3ης συνάντησης, ημερίδων σχολείων και ημερίδας δικτύου, έλεγχος χρονοδιαγράμματος και προόδου του προγράμματος.

Σήμερα Πέμπτη 9 Μαρτίου 2006 στο ΓΡΑΣΕΠ του Γυμνασίου Φιλώτα πραγματοποιήθηκε συνάντηση των συντελεστών που συμμετέχουν στο Δίκτυο των πέντε Σχολείων του Νομού Φλώρινας, που αποτελείται από: Γυμνάσιο Βεύης, Γυμνάσιο Κλεινών, Γυμνάσιο Λαιμού, Γυμνάσιο Φιλώτα και 2ο ΤΕΕ Φλώρινας, στα πλαίσια υλοποίησης του Προγράμματος του ΕΠΕΑΕΚ 2.4.1.ε "Εφαρμογή Προγραμμάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Εκπαιδευτικές Μονάδες", με σκοπό την εισήγηση και οριστικοποίηση αρχικού προϋπολογισμού, ημερομηνιών 3ης συνάντησης, ημερίδων σχολείων και ημερίδας δικτύου, έλεγχος χρονοδιαγράμματος και προόδου του προγράμματος.

Παρόντες στη συνάντηση ήταν:

• Καλυβιάνος Αλκιβιάδης, Συντονιστής του Δικτύου

• Πεπελίδης Σταύρος, Σύμβουλος Δικτύου

• Παπαχαρίσης Σπύρος, Οικονομικός Διαχειριστής του Δικτύου

• Στεργίου Θεόδωρος, Εκπαιδευτικός – Υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Κλεινών

• Κουρεμπανάς Αλέξανδρος, Εκπαιδευτικός Γυμνασίου Λαιμού

• Ταμουτσέλης Νικόλαος, Εκπαιδευτικός Γυμνασίου Βεύης

• Δούκα Βασιλική, Εκπαιδευτικός 2ου ΤΕΕ Φλώρινας – Υπεύθυνη ΓΡΑΣΣΥ 1ου ΤΕΕ

• Ρώμας Ορέστης, Διευθυντής Γυμνασίου Φιλώτα

• Σαββουλίδης Χαράλαμπος, Εκπαιδευτικός – Υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Φιλώτα

• Καρατζούλη Αγάπη, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Κλεινών

• Στεργίου Ελευθερία, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Λαιμού

• Ταφάκη Ειρήνη, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Φιλώτα

• Τάνος Βασίλειος, Εκπρόσωπος μαθητών 2ου ΤΕΕ Φλώρινας

• Λιασόπουλος Νικόλαος, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Βεύης

Στη συνάντηση προήδρευσε ο κ. Καλυβιάνος Αλκιβιάδης ως Συντονιστής του Δικτύου και πρακτικά κράτησε η μαθήτρια του Γυμνασίου Κλεινών Καρατζούλη Αγάπη με τη βοήθεια της κ. Δούκα Βασιλικής.

Ο προεδρεύων αφού αναφέρθηκε στον κύριο στόχο αυτών των προγραμμάτων που είναι η προστιθέμενη παιδαγωγική αξία, έδωσε το λόγο στον Οικονομικό Διαχειριστή του Δικτύου κ. Παπαχαρίση Σπύρο, ο οποίος έχοντας υπ' όψιν του τους προϋπολογισμούς των Σχολείων, πρότεινε και εγκρίθηκε ομόφωνα ο αρχικός προϋπολογισμός του Δικτύου, με τη σημείωση ότι οποιοδήποτε έξοδο θα γίνει θα έχει τιμολόγιο με ημερομηνία μεταγενέστερη της έγκρισης του προϋπολογισμού από το Π.Ι. και προγενέστερη της Ημερίδας Δικτύου.

Στη συνέχεια μίλησε ο κ. Πεπελίδης Σταύρος που είναι ο Σύμβουλος Δικτύου και αναφέρθηκε στην πρόοδο, στόχους και σύνδεση του προγράμματος με την αγορά εργασίας αλλά και με την τοπική κοινωνία.

Προβληματισμός, από τον κ. Ρώμα Ορέστη Διευθυντή του Γυμνασίου Φιλώτα, υπήρξε τόσο για την απασχόληση των παιδιών εκτός ωραρίου σχολείου, επειδή υπάρχει πρόβλημα με τη μετακίνηση των μαθητών προς τα χωριά τους, που γίνεται αμέσως με τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος, όσο και γενικότερα για τις μετακινήσεις των μαθητών στα πλαίσια του προγράμματος.

Έχοντας την περσινή και την προπέρσινη εμπειρία της πραγματοποίησης των ημερίδων των σχολείων την ίδια ημέρα με την ημερίδα του δικτύου, με ένα είδος τηλεδιάσκεψης όλων των Σχολείων του Δικτύου με χρήση του εξοπλισμού τους και της τεχνολογίας - τεχνογνωσίας των υπευθύνων του πανελληνίου σχολικού δικτύου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, έγινε πρόταση από τον συντονιστή του δικτύου κ. Καλυβιάνο Αλκιβιάδη, να επαναληφθεί το ίδιο και φέτος. . Πρόταση που έγινε τελικά ομόφωνα δεκτή με ενθουσιασμό κυρίως από την πλευρά των μαθητών. Έτσι επιτυγχάνεται διπλός στόχος: Α. να γίνει ευρεία χρήση των νέων τεχνολογιών από τους μαθητές και Β. ελαχιστοποίηση του κόστους της ημερίδας του Δικτύου, λόγω μη μεταφοράς αυτών.

Στη συνέχεια προτάθηκαν από τον κ. Πεπελίδη Σταύρο οι ημερομηνίες της 3ης συνάντησης και των ημερίδων των Σχολείων (κοινή για όλα τα Σχολεία, λόγω της τηλεδιάσκεψης) που είναι: για μεν την 3η συνάντηση 4 - Απριλίου - 2006 ημέρα Τρίτη, για δε τις ημερίδες των Σχολείων, που είναι και η ημερίδα του Δικτύου λόγω της τηλεδιάσκεψης ημέρα Τρίτη 11 ή ημέρα Πέμπτη 13 - Απριλίου – 2006.

Οι προτάσεις έγιναν ομόφωνα αποδεκτές από όλους τους συμμετέχοντες.

Όλοι οι μαθητές που συμμετείχαν στη συνάντηση έλαβαν το λόγο και είπαν πως το θέμα του προγράμματος το βρίσκουν ενδιαφέρον και γι αυτό άλλωστε υπάρχει μεγάλη συμμετοχή και ζήλος.

Στις ερωτήσεις των κ. Πεπελίδη Σταύρου και Καλυβιάνου Αλκιβιάδη, όσον αφορά την μέθοδο που χρησιμοποιούν και τη μέχρι τώρα πρόοδο του προγράμματος, απήντησαν πάλι όλα τα παιδιά και οι συμμετέχοντες έμειναν ικανοποιημένοι και από τη μέθοδο προσέγγισης και υλοποίησης του προγράμματος και από την πρόοδο που έχει συντελεσθεί μέχρι τώρα.

Ύστερα από αυτά ο Προεδρεύων κήρυξε το τέλος της συνάντησης.

Ο Προεδρεύων
Αλκ. Καλυβιάνος

Οι Γραμματείς
1.Καρατζούλη Αγάπη, 2.Δούκα Βασιλική.

Οι Καθηγητές
Σαββουλίδης Χ., Κουρεμπανάς Α., Ταμουτσέλης Ν., Δούκα Β., Στεργίου Θ.

Οι μαθητές
Ταφάκη Ειρήνη, Στεργίου Ελευθ., Λιασόπουλος Νικ., Τάνος Βασίλειος, Καρατζούλη Αγ.