«Ασφάλεια και υγιεινή στους χώρους εργασίας»

Σαββουλίδης Χαράλαμπος,

Αδαμίδου Βασιλεία, Αρβανιτάκη Αλεξάνδρα, Γεωργούση Λαμπρινή, Δεμερτζίδου Σοφία, Καραβυτινιά Μαρία, Κουρεπαρασίδου Σουμέλα, Ματιτζή Γεωργία, Ταφάκη Ειρήνη.

Η Γ΄ τάξη του γυμνασίου Φιλώτα απαρτίζεται από 30 μαθητές. Στα πλαίσια του προγράμματος Ε. Π. Ε. Α. Κ. αυτήν την σχολική χρονιά ασχολήθηκε με πολύ ενδιαφέρον με το θέμα: «Ασφάλεια και υγιεινή στους χώρους εργασίας».
Επιλέξαμε να ασχοληθούμε με αυτό το θέμα γιατί μας αφορά όλους μας και γιατί απαιτείται προσπάθεια για την αντιμετώπισή του όχι μόνο από την πολιτεία αλλά κυρίως από τη δική μας συμπεριφορά.

Στόχοι του προγράμματος είναι:

• Ο πρώτος μας σκοπός ήταν ο κοινός στόχος κάθε προγράμματος που γίνεται σε εθελοντική βάση, δηλαδή η ομαδική δουλειά, η ανάπτυξη πνεύματος συνεργασίας και η απόκτηση γνώσεων με άμεσο και ευχάριστο τρόπο έξω από τη μονοτονία της τάξης.

• Ειδικότερος στόχος είναι να αποκτήσουν οι μαθητές μας αναγκαία παιδεία ώστε να είναι έτοιμοι και ικανοί να τηρούν τους κανόνες ασφαλείας και υγιεινής στους χώρους εργασίας, σεβόμενοι τη ζωή και την ασφάλεια τη δική τους και των συνανθρώπων τους.

• Άλλος στόχος είναι: Η διασφάλιση της σωματικής και ψυχικής υγείας των εργαζόμενων καθώς και όσων παρίστανται σε έναν εργασιακό χώρο, είτε ως πελάτες είτε ως προμηθευτές είτε ως επισκέπτες. Η διασφάλιση αυτή μπορεί να επιτευχθεί μόνο αν γίνει ορθή εκτίμηση του επαγγελματικού κινδύνου και πρόληψη των εργατικών ατυχημάτων.

ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ

Για να επιτύχουμε τους στόχους μας ,εργαστήκαμε ομαδικά. Χωριστήκαμε σε τρεις ομάδες και η καθεμιά ανέλαβε να καλύψει ένα θέμα.

Η πρώτη ομάδα που αποτελείται από τους μαθητές :

1. Αδαμίδου Βασιλεία
2. Αρβανιτάκη Αλεξάνδρα
3. Γεωργάκη Λαμπρινή

ασχολήθηκε με την επιλογή βιβλιογραφίας και τη συλλογή της σχετικής νομοθεσίας όσον αφορά την ασφάλεια και την υγιεινή στους χώρους εργασίας.

Η δεύτερη ομάδα που αποτελείται από τους:

1. Δεμερκίδου Σοφία
2. Κουρπασίδου Σουμέλα
3. Καραβυζίνια Μαρία
4. Χριστοδούλου Γεώργιο

ασχολήθηκε με την ταξινόμηση των κινδύνων στους χώρους εργασίας.

Η τρίτη ομάδα που αποτελείται από τους:

1. Μαγίτση Γεωργία
2. Ταφάκη Ειρήνη
3. Νικολαϊδη Ευστάθιο

Ασχολήθηκε με την σύνταξη ερωτηματολογίου, τη διανομή και την επεξεργασία του ερωτηματολογίου.

Επαγγέλματα αναγνωρισμένα ότι παρουσιάζουν κίνδυνο καρκινογένεσης

Βιομηχανική δραστηριότητα  Είδος εργασίας  Μέρος σώματος  Αναφερθέν ή ύποπτο αίτιο
Γεωργία, δασοκομία, αλιεία Εργασίας αμπελουργίας όπου χρησιμοποιούνται εντομοκτόνα αρσενικού Πνεύμονες, δέρμα Αρσενικό
Εξόρυξη Ορυχεία αρσενικού Πνεύμονες, δέρμα Αρσενικό
Ορυχεία ορυκτών σιδήρου Πνεύμονες Άγνωστο
Ορυχεία αμιάντου Πνεύμονες, μεσοθυλίωμα Αμίαντος
Ορυχεία ουρανίου Πνεύμονες Ράδιο
Βιομηχανία αμιάντου Παραγωγή υλικών μόνωσης(σωλήνες, φύλλα, νήματα, ρούχα, μάσκες, υλικά αμιαντοτσιμέντου) Πνεύμονες, μεσοθυλίωμα Αμίαντος
Βιομηχανία πετρελαίου Παρασκευή κηρού Όρχεις Πολυκυκλ. υδρογον.
Χημική βιομηχανία Παραγωγή αουραμίνης Ουροδόχος Κύστης Αουραμίνη (μαζί με άλλες αρωματικές αμίνες της παραγωγικής διαδικασίας)
Βιομηχανία Φυτοφαρμάκων Παραγωγή και συσκευασία εντομοκτόνων αρσενικού Πνεύμονες Αρσενικό
Βιομηχανία φωταερίου Εργασίες άνθρακα (κωκ) Πνεύμονες Βενζοπυρένιο
Εργασίες φωταερίου Πνεύμονες, Ουροδόχος Κύστης Παράγωγα άνθρακος, 2 – ναφθυλαμίνη
Εργασίες Αποστακτήρα Συκώτι 1- και 2-ναφθυλαμίνη
Βιομηχανία Ελαστικού (καουτσούκ) Κατασκευή ελαστικού Ανάμιξη, βουλκανισμός και κατασκευή ελαστικών τροχών Αίμα (λευχαιμία) Συκώτι Λευχαιμία Βενζόλιο Αρωματικές αμίνες
Κατασκευές (οικοδομές ) Μόνωση και επικάλυψη με αμίαντο Πνεύμονες, μεσοθυλίωμα Αμίαντος
Βιομηχανία δέρματος Κατασκευή – επισκευή υποδημάτων Μύτη, μυελός οστών, Λευχαιμία Σκόνη δέρματος βενζόλιο
Βιομηχανία πολτού ξύλου χάρτου και ξύλου Κατασκευή επίπλων κ. λπ. Μύτη Σκόνη ξύλου(εξαρτάται από το είδος του ξύλου)
Άλλες δραστηριότητες Εργάτες πίσσας - ασφάλτου Πνεύμονες Βενζοπυρένιο

ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ – ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

• Έκτός λοιπόν από τα μέτρα ασφάλειας για κάθε χώρο και θέση εργασίας, πρέπει να καταρτιστεί και να εφαρμοστεί πρόγραμμα εκπαίδευσης προσωπικού σε θέματα ασφαλείας και υγιεινής της εργασίας, (με τη διοργάνωση σεμιναρίων). Τα σεμινάρια αυτά είναι το σημαντικότερο μέσο για να ενημερωθούν οι εργαζόμενοι για τους κινδύνους ατυχημάτων το χώρο εργασίας και για το πώς μπορούν να τους αποφύγουν καθώς και για την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα ασφαλείας.

• Τα σεμινάρια καλά είναι να τα παρακολουθούν όλοι οι εργαζόμενοι ακόμη και τα στελέχη της επιχείρησης για να ευαισθητοποιούνται στα θέματα ασφαλείας και να βοηθούν στην επίλυση τυχόν προβλημάτων που θα προβάλλονται από τους εργαζόμενους κατά τη διάρκεια των σεμιναρίων.

• Τα θέματα που θα αναπτύσσονται στα σεμινάρια μπορούν να καλύπτουν ανάλυση ατυχημάτων που έχουν συμβεί στην επιχείρηση, ή σε παρόμοιες επιχειρήσεις προβολή κινηματογραφικών ταινιών ή βίντεο με περιεχόμενο πρόληψης ατυχημάτων διαλέξεις, συζητήσεις, αναφορές για ανασφαλείς συνθήκες ή διαδικασίες εργασίας.

• Για να προστατευτεί η υγεία των εργαζόμενων, και να προαχθεί, η ασφάλεια τους στον εργασιακό χώρο. Θα πρέπει να μειωθεί το εργασιακό άγχος και η πολύ κοπιαστική δουλειά γεγονός που θα έχει σαν συνέπεια να αυξηθεί η αποδοτικότητα του εργαζομένου.

• Επίσης απαιτείται βελτίωση των συνθηκών εργασίας με στόχο την αποφυγή εργατικών ατυχημάτων χωρίς να φτάσουμε σε παρανοϊκές καταστάσεις, οι οποίες κάνουν το κόστος παραγωγής μη συναγωνίσιμο με τα προϊόντα των χωρών με φθηνό εργατικό δυναμικό, πρέπει να επιβάλλουμε τα μέτρα που καθιστούν την εργασία όχι μόνο πιο ασφαλή αλά και πιο ευχάριστη, ώστε ο χώρος εργασίας να αποτελέσει πόλο έλξης και όχι αποστροφής

• Από την πλευρά της πολιτείας πρέπει να επιβάλλονται αυστηρές κυρώσεις στις επιχειρήσεις που δεν τηρούν τους κανόνες. Τα μέτρα αυτά πρέπει να συνοδεύονται από συχνούς και αυστηρούς ελέγχους. Η υγεία και η ποιότητα της ζωής αποτελούν αγαθά πού δεν πρέπει να ανταγωνίζονται με άλλα όπως το μικρό κόστος παραγωγής και το μεγαλύτερο κέρδος.