ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ

ΠΡΑΚΤΙΚΑ 1ης ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Θέμα: "Ορισμός Οικονομικού Διαχειριστή, Συμβούλου Δικτύου, Ειδικού Συμβουλευτικής και επιλογής Θεματικής ενότητας στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος του ΕΠΕΑΕΚ 2.4.1.ε."

Σήμερα 24 Ιανουαρίου 2006 στο ΚΕΣΥΠ Φλώρινας συνεδρίασε η ομάδα που θα συμμετέχει στο Δίκτυο των πέντε Σχολείων του Νομού, που αποτελείται από: Γυμνάσιο Φιλώτα, Γυμνάσιο Λαιμού, Γυμνάσιο Βεύης, Γυμνάσιο Κλεινών και 2ο ΤΕΕ Φλώρινας, στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος του ΕΠΕΑΕΚ 2.4.1.ε "Εφαρμογή Προγραμμάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Εκπαιδευτικές Μονάδες" με σκοπό να ορίσει Οικονομικό Διαχειριστή, Σύμβουλο Δικτύου, Ειδικό Συμβουλευτικής και να επιλέξει την κεντρική θεματική ενότητα την οποία θα αναπτύξει το συγκεκριμένο Δίκτυο Σχολείων.

Παρόντες στην συνάντηση ήταν ο κ. Καλυβιάνος Αλκιβιάδης Καθηγητής ΠΕ03 και Ειδικός Πληροφόρησης του ΚΕΣΥΠ Φλώρινας, ο κ. Πεπελίδης Σταύρος Σύμβουλος ΣΕΠ - Υπεύθυνος του ΚΕΣΥΠ Φλώρινας, ο κ. Παπαχαρίσης Σπύρος Υπεύθυνος ΓραΣΕΠ Αμμοχωρίου, ο κ. Ρώμας Ορέστης Δ/ντής του Γυμνασίου Φιλώτα, ο κ. Σαββουλίδης Χαράλαμπος Εκπρόσωπος του Γυμνασίου. Φιλώτα, ο κ. Κουρεμπανάς Αλέξανδρος Εκπρόσωπος του Γυμνασίου Λαιμού, ο κ. Ταμουτσέλης Νικόλαος Εκπρόσωπος του Γυμνασίου Βεύης, η κ. Δούκα Βασιλική Εκπρόσωπος του 2ου ΤΕΕ Φλώρινας και ο κ. Στεργίου Θεόδωρος Εκπρόσωπος του Γυμνασίου Κλεινών. Από τους επιλεγέντες μαθητές-εκπροσώπους των αντίστοιχων σχολείων παρευρέθησαν η Καρατζούλη Αγάπη από το Γυμνάσιο Κλεινών, ο Τάνος Βασίλειος από το 2ο ΤΕΕ Φλώρινας, ο Λιασόπουλος Νικόλαος από το Γυμνάσιο Βεύης, η Στεργίου Ελευθερία από το Γυμνάσιο Λαιμού και η Ταφάκη Ειρήνη από το Γυμνάσιο Φιλώτα..

Στη σύσκεψη προήδρευσε ο κ. Καλυβιάνος Αλκιβιάδης με την ιδιότητα του Συντονιστή του Δικτύου και πρακτικά κράτησε η μαθήτρια Καρατζούλη Αγάπη του Γυμνασίου Κλεινών με τη βοήθεια της κ. Δούκα Βασιλικής.

Ο προεδρεύων πρότεινε για Οικονομικό Διαχειριστή τον κ. Παπαχαρίση Σπύρο, για Σύμβουλο Δικτύου τον κ. Πεπελίδη Σταύρο ο οποίος είναι γραμμένος στο Μητρώο Συμβούλων της Περιφέρειας της Δυτικής Μακεδονίας και για Ειδικό Συμβουλευτικής την κ. Καϊμάρα Πολυξένη η οποία είναι γραμμένη στο Μητρώο Ειδικών Συμβουλευτικής της Περιφέρειας της Δυτικής Μακεδονίας.

Οι προτάσεις έγιναν ομόφωνα δεκτές. Επομένως ορίζεται Οικονομικός Διαχειριστής ο κ. Παπαχαρίσης Σπύρος, Σύμβουλος Δικτύου ο κ. Πεπελίδης Σταύρος.

Στη συνέχεια ο προεδρεύων έδωσε το λόγο στους εκπροσώπους των Σχολείων με τη σειρά που αναφέρονται παραπάνω, για να μεταφέρουν στους παρευρισκόμενους τις αποφάσεις των ομάδων των αντίστοιχων σχολείων που αφορούν τις εναλλακτικές θεματικές ενότητες, για να επιλέξουν την κεντρική θεματική με την οποία θα ασχοληθεί το Δίκτυο. Από τις προτάσεις έγινε αμέσως φανερό ότι όλοι κατέληγαν στην ίδια πρόταση, που θα είχε σχέση με την αγορά εργασίας της περιοχής τους. Δηλαδή καταγραφή επαγγελμάτων και υπηρεσιών ή περιγραφή παραδοσιακών επαγγελμάτων που βρίσκονται σήμερα σε ανοδική πορεία και έχουν πολύ θετικές προοπτικές για το μέλλον. Το θέμα κρίθηκε πολύ ικανοποιητικό και έγινε αμέσως ομόφωνα δεκτό.

Στη συνέχεια πήρε το λόγο ο κ. Πεπελίδης Σταύρος που είπε τα εξής: "Το θέμα το βρίκω πολύ ενδιαφέρον, επειδή οι περιοχές όπου βρίσκονται τα σχολεία που συμμετέχουν στο Δίκτυο έχουν εντελώς διαφορετικά χαρακτηριστικά όσον αφορά την κοινωνικοοικονομική προέλευση και καταγωγή των μαθητών αυτών των σχολείων. Το Γυμνάσιο Φιλώτα βρίσκεται σε μια ημιαστική περιοχή με πολύ έντονη βιομηχανική ανάπτυξη (εργοστάσιο της ΔΕΗ), το Γυμνάσιο Λαιμού βρίσκεται στην Πρέσπα με έντονη τουριστική ανάπτυξη και με διαφορετικό γεωγραφικό ενδιαφέρον λόγω των λιμνών της περιοχής, το Γυμνάσιο Βεύης βρίσκεται σε αγροτική ημιορεινή περιοχή με έντονο το πρόβλημα της ανεργίας λόγω της αναστολής λειτουργίας του τοπικού λιγνιτωρυχείου, το 2ο ΤΕΕ Φλώρινας εκπαιδεύει μαθητές τεχνικών ειδικοτήτων που προέρχονται κυρίως από αγροτικές περιοχές και το Γυμνάσιο Κλεινών βρίσκεται σε αγροτική πεδινή περιοχή.

Επομένως ως τίτλος του Προγράμματος που θα υλοποιήσει το παραπάνω Δίκτυο σχολείων επιλέχθηκε ομόφωνα ο εξής :

"Αγορά Εργασίας - Επαγγέλματα στο Νομό Φλώρινας"

Αποφασίστηκε επίσης ότι τα επιμέρους σχετικά ερωτήματα (θέματα), με τα οποία θα ασχοληθεί το κάθε σχολείο θα σχετίζονται με το κεντρικό θέμα και θα αφορά την αντίστοιχη περιοχή τους.

Ύστερα από αυτά ο προεδρεύων κήρυξε το τέλος της συνάντησης.

Ο Προεδρεύων
Αλκ. Καλυβιάνος

Οι Γραμματείς
1.Καρατζούλη Αγάπη, 2.Δούκα Βασιλική.

Οι Καθηγητές
Σαββουλίδης Χ., Κουρεμπανάς Α., Ταμουτσέλης Ν., Δούκα Β., Στεργίου Θ.

Οι μαθητές
Ταφάκη Ειρήνη, Στεργίου Ελευθ., Λιασόπουλος Νικ., Τάνος Βασίλειος, Καρατζούλη Αγ.