ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΩΝ ΔΙΚΤΥΟΥ

ΠΡΑΚΤΙΚΑ 3ης ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ

Θέμα: «Οριστικοποίηση ημερομηνίας ημερίδας δικτύου, έλεγχος χρονοδιαγράμματος και προόδου του προγράμματος, εξασφάλιση συνοχής των επί μέρους αποτελεσμάτων, κατά τη σύνθεση που θα γίνει στην ημερίδα του δικτύου.»

Σήμερα Τρίτη 04 Απριλίου 2006 στο Γυμνάσιο Λαιμού του Νομού Φλώρινας πραγματοποιήθηκε συνάντηση των συντελεστών που συμμετέχουν στο Δίκτυο των πέντε Σχολείων του Νομού Φλώρινας, που αποτελείται από: Γυμνάσιο Βεύης, Γυμνάσιο Κλεινών, Γυμνάσιο Λαιμού, Γυμνάσιο Φιλώτα και 2ο ΤΕΕ Φλώρινας, στα πλαίσια υλοποίησης του Προγράμματος του ΕΠΕΑΕΚ 2.4.1.ε "Εφαρμογή Προγραμμάτων Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε Εκπαιδευτικές Μονάδες",με σκοπό την οριστικοποίηση ημερομηνίας της ημερίδας του δικτύου, έλεγχος χρονοδιαγράμματος και προόδου του προγράμματος και εξασφάλιση της συνοχής των επί μέρους αποτελεσμάτων, κατά τη σύνθεση που θα γίνει κατά την ημερίδα του δικτύου. Επίσης, επειδή η ημερίδα θα γίνει με ένα τύπο τηλεδιάσκεψης και είναι αναγκαία κάποια υλικοτεχνική υποδομή, θα πρέπει να οριστικοποιηθούν και τα σχολεία που διαθέτουν την υποδομή και, όπου θα μαζευτούν οι μαθητές για την παρουσίαση των αποτελεσμάτων της δουλειάς των.

Παρόντες στη συνάντηση ήταν:

• Καλυβιάνος Αλκιβιάδης, Συντονιστής του Δικτύου

• Πεπελίδης Σταύρος, Σύμβουλος Δικτύου

• Παπαχαρίσης Σπύρος, Οικονομικός Διαχειριστής του Δικτύου

• Στεργίου Θεόδωρος, Εκπαιδευτικός – Υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Κλεινών

• Κουρεμπανάς Αλέξανδρος, Εκπαιδευτικός Γυμνασίου Λαιμού

•  Ταμουτσέλης Νικόλαος, Εκπαιδευτικός Γυμνασίου Βεύης

• Δούκα Βασιλική, Εκπαιδ/τικός 2ου ΤΕΕ Φλώρινας – Υπεύθυνη ΓΡΑΣΣΥ 1ου ΤΕΕ

• Ρώμας Ορέστης, Διευθυντής Γυμνασίου Φιλώτα

• Σαββουλίδης Χαράλαμπος, Εκπαιδευτικός – Υπεύθυνος ΓΡΑΣΕΠ Γυμνασίου Φιλώτα

• Καρατζούλη Αγάπη, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Κλεινών

• Στεργίου Ελευθερία, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Λαιμού

• Ταφάκη Ειρήνη, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Φιλώτα

• Τάνος Βασίλειος, Εκπρόσωπος μαθητών 2ου ΤΕΕ Φλώρινας

• Λιασόπουλος Νικόλαος, Εκπρόσωπος μαθητών Γυμνασίου Βεύης

Στη συνάντηση προήδρευσε ο κ. Καλυβιάνος Αλκιβιάδης ως Συντονιστής του Δικτύου και πρακτικά κράτησε η μαθήτρια του Γυμνασίου Κλεινών Καρατζούλη Αγάπη με τη βοήθεια της κ. Δούκα Βασιλικής.

Ο προεδρεύων αφού αναφέρθηκε στο σκοπό της συνάντησης και στον κύριο στόχο αυτών των προγραμμάτων που είναι η προστιθέμενη παιδαγωγική αξία, έδωσε το λόγο στους μαθητές-εκπροσώπους και στους καθηγητές των σχολείων του δικτύου.

Οι μαθητές-εκπρόσωποι αναφέρθηκαν:

1. Στην πρόοδο που έχει επιτευχθεί μέχρι τώρα. Όλοι είπαν πως επειδή το θέμα ήταν ενδιαφέρον, τα παιδιά συμμετείχαν με ενθουσιασμό και η συμμετοχή των ίδιων αλλά και των ανθρώπων από τους οποίους ζήτησαν πληροφορίες ήταν μεγάλη και με διάθεση για προσφορά οποιασδήποτε βοήθειας. Το χρονοδιάγραμμα τηρήθηκε από όλους, αλλά υπήρχαν και υπάρχουν προβλήματα με την χρηματοδότηση.

2. Στα προβλήματα. Κοινά ήταν και τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι μαθητές, όπως με τη συνεύρεση των μαθητών εκτός ωραρίου σχολείου, επειδή η μετακίνηση των παιδιών προς τα χωριά τους γίνεται αμέσως μετά τη λήξη του ωρολογίου προγράμματος, όσο και γενικότερα με τις μετακινήσεις των μαθητών στα πλαίσια του προγράμματος (καιρικές συνθήκες, μεγάλες αποστάσεις, κ.ά.).

3. Στα αποτελέσματα. Τα αποτελέσματα ήταν μέσα στις προδιαγραφές που είχαμε οριοθετήσει από την 1η συνάντηση.

4. Στην πρόταση συνοχής αποτελεσμάτων δικτύου. Περισσότερη έμφαση δόθηκε στην επεξεργασία, οργάνωση και αξιολόγηση των επί μέρους ευρημάτων και παρουσίασή τους στην ημερίδα του δικτύου.

Στη συνέχεια το λόγο πήρε ο Σύμβουλος Δικτύου κ. Πεπελίδης Σταύρος και αναφέρθηκε στον προγραμματισμό της ημερίδας δικτύου (σε όλους είχε διανεμηθεί το έντυπο που είχε σταλεί για την ημερίδα δικτύου μαζί με τη λίστα ελέγχων (check list)). Δόθηκε έμφαση στη συνοχή δικτύου που πρέπει να υπάρχει στη σύνθεση των παρουσιάσεων των σχολείων. Οριστικοποιήθηκε η ημερομηνία της ημερίδας δικτύου, που είναι η Πέμπτη 14 - Απριλίου - 2006. Το Γυμνάσιο Βεύης θα μετακινηθεί στο Γυμνάσιο Φιλώτα, ενώ το Γυμνάσιο Λαιμού και το 2ο ΤΕΕ Φλώρινας θα μετακινηθούν στο Γυμνάσιο Κλεινών, επειδή αυτά τα σχολεία διαθέτουν την υλικοτεχνική υποδομή που χρειάζεται για την υλοποίηση της τηλεδιάσκεψης μεταξύ των σχολείων του δικτύου.

Ύστερα από αυτά ο Προεδρεύων κήρυξε το τέλος της συνάντησης.

Ο Προεδρεύων
Αλκ. Καλυβιάνος

Οι Γραμματείς
1.Καρατζούλη Αγάπη, 2.Δούκα Βασιλική.

Οι Καθηγητές
Σαββουλίδης Χ., Κουρεμπανάς Α., Ταμουτσέλης Ν., Δούκα Β., Στεργίου Θ.

Οι μαθητές
Ταφάκη Ειρήνη, Στεργίου Ελευθ., Λιασόπουλος Νικ., Τάνος Βασίλειος, Καρατζούλη Αγ.